Birtep, isim olarak Birlikte Tasarruf ve Ticaret Ekonomisi Platformu’nun kısaltmasıdır. Konutların hemen alım hemen satım yapılmasını sağlayan bir çözüm ortaya koyar.

Ülkemizde son yıllarda konut ve inşaat sektöründe ciddi daralmalar yaşandı. Döviz kurlarında dalgalanmalar, yüksek fiyatlar üretilen konutların satılamaması sorununu da beraberinde getirdi. Büyük konut üreticilerinden küçük müteahhitlere kadar neredeyse tüm sektör bu daralmadan etkilendi. Üretilen konutların satılma süresi ortalama 12 aya çıktı. Konut satışları düşerken bununla birlikte konut ve ikinci el ev stokları da arttı. Konut satıcıları ve evini satmak isteyenler uzun süre beklemek zorunda kalırken sıfır konut veya ikinci el ev almak isteyenlerin sayısı da her geçen gün artmaya devam etti.

Bir ev sahibi olmak isteyen milyonlarca insan, yüksek fiyatlar, peşinat zorunluluğu, yüksek taksitler gibi nedenlerden amaçlarına ulaşamaz hale geldiler. Bir yanda alıcılar beklerken diğer yanda satıcılar bekliyor. Birtep alıcılar ve satıcılar için tüm engelleri ortadan kaldıran yeni, kârlı ve güvenilir çözümler sunuyor. Birtep ile satıcılar konutlarını satmak için aylarca beklemek zorunda kalmayacak. Aynı şekilde alıcılar en uygun koşullarda beklemeden hemen ev sahibi olabilecekler.

Ekonomiye artı güç kazandıracak olan Birtep, aynı zamanda binlerce kişiye iş imkânı sağlayarak istihdama da büyük katkılar sunacaktır.

Birtep hangi amaçla kuruldu?
Mevcut stokların konut/taşıt taleplerine çözüm olamamasının başlıca nedenleri ise finansman maliyetleri, değişken döviz kurları ve yüksek fiyatlardır.

Ülkemizde konut/taşıt ihtiyacı her geçen gün artarken diğer yandan konutta ciddi bir stok oluşmuştur.

Maliyetler yüzünden konut ihtiyacı ve konut stoku çok fazla olmasına rağmen alım-satım işleminin gerçekleşmemesi Birtep fikrini doğurmuştur. Birtep çözümü tamamen bu amaca hizmet etmektedir.

Birtep çözümünün amacı, Türkiye’de oluşan konut stokuna likidite kazandırılması ve kişilerin konut ihtiyacının giderilmesi için arz ve talebin makul finansman modeli etrafında buluşturulmasıdır.

Birtep iş modeli içerisinde bulunan paydaşlarının bir araya gelmesi neticesinde oluşan çözüm, satıcılara en iyi fiyatlarla, en uygun koşullarda, beklemeden ve kârlı satış yapabilme avantajı sunarken, alıcılara ise en uygun maliyetlerle, faiz ödemeden ve “hemen” konut/taşıt alma fırsatı sunar.

Birlikte Tasarruf ve Ticaret Ekonomisi Platformu yeni ve özgün bir model ile ülkemiz ekonomisine çok önemli katkılar sunmayı amaçlar. Bir yanda alıcıların, diğer yanda satıcıların bulunduğu piyasada adeta dengeleyici bir rol üstlenir. Alım ve satımlar ivmelenirken hem alıcılar hem de satıcılar, Birtep ile değişken piyasa koşullarından etkilenmeden lehte sonuçlar elde ederler.

Birtep girişiminin hedefi nedir?

Sektör ayrımı yapılmaksızın rekabetçi finansman çözümü ile öncelikle konut/taşıt pazarında en uygun koşullarda, güvenli, hızlı alım-satım imkânı sunarak işlemleri kolaylaştıran bir platform olmaktır.

Birtep çözümünden kimler faydalanabilir?
 • Kurumsal Gayrimenkul Satıcıları
 • Müteahhitler
 • Bireysel Gayrimenkul Satıcıları
 • Markalı Gayrimenkul üreticileri
 • GYO’lar
 • Gayrimenkul üretimi yapan kamu kurum ve iktisadi teşebbüsleri
 • Kurumsal Emlak zincirleri
 • Emlakçılar odasına kayıtlı bulunan emlak ofisleri
 • Otomotiv Distribütörleri
 • Bireysel Araç Satıcıları
 • Kurumsal Araç Satıcıları
 • Oto Galeri
Birtep satıcıya ne gibi avantajlar sunar?

Değerinde beklemeden hızlı satış yapabilme imkanı sunmaktadır.

Güvenli, uygun ve hızlı araç alım satım için dikkat edilmesi gereken kriterler nelerdir?
1. Anlaşmalı kurumsal firma ile ekspertiz raporu uygulaması
2. Güvenilir alım satım
3. Güvenli ödeme
4. Satış sonrası hizmet
5. Uzman danışman hizmeti

Birtep sistemine neden ihtiyaç var?

Birtep iş modelinin özellikle konut/taşıt alım, satım imkânları ile alıcılar ve satıcılar için uygun koşullarda güçlü bir finansman çözümü olacaktır.
Birtep çözümü; ülkemizde yaşayan bireylere, kamuya ve ülke ekonomisine çok önemli katkılar sunacak, kalkınma yolunda kilometre taşlarından biri olacaktır. Birtep çözümlerinin etkin kullanımı sonucu ekonomik anlamda güçlü bireyler ortaya çıkacaktır.

Birtep sistemini hangi sektörde değerlendirmeliyiz?

Birtep sektör ayrımı olmaksızın tüm sektörlerde geleneksel alım satım anlayışını değiştirecek olan yeni ve özgün bir ticari modeldir. Konut/taşıt başta olmak üzere platformda özellikle ekonomiye katkı sağlayacak tüm sektörler yer alacaktır.

Birtep’te kimler alıcı olabilir?

Türkiye’nin her yerinden isteyen herkes Birtep portföyünde yer alan konutları ve taşıtları alma hakkına sahiptir.

Birtep kurumsal web sitesine nasıl üye olabilirim?

www.birtep.com web sitesinden “Alıcı” lar kısmından istenen bilgiler doldurulduktan sonra cep telefonunuza gelen kod ile aktivasyonunuz yapılır ve üyelik işleminiz tamamlanmış olur. Sonrasında dilediğiniz yerde, istediğiniz kriterlere uygun olan konutları ve taşıtları inceleyebilirsiniz.

Birtep yöntemi ile nasıl konut/taşıt sahibi olabilirim?

Birtep kurumsal web sitesine üye olduktan sonra portföyü inceleyip beğendiğiniz konut/taşıt için talepte bulunursunuz. Finansman ihtiyacınızı bütçenize en uygun koşullarda ve faiz ödemeden Birtep’in anlaşmalı olduğu finans kurumundan sağlarsınız. Anlaşmalı tasarruf kurumuyla ödeme planı ve şartlar üzerine sözleşme yapıldıktan sonra, gerekli evrak işlemleri tamamlanır ve son aşamada konutun/taşıtın teslimatı tarafınıza gerçekleştirilir.

Birtep web sitesine neden üye olmam gerekiyor? Üyelik için ücret ödeyecek miyim?

Üyelik Birtep portalında bulunan konutları/taşıtları incelemek için gereklidir. Bu üyelik için hiçbir ücret ödemezsiniz.

İstediğim konutu/taşıtı alabiliyor muyum?

Birtep portalında bütçenize uygun dilediğiniz konutu/taşıtı satın alabilirsiniz.

Birtep web sitesindeki konutu/taşıtı beğendim. Gidip görebilir miyim?

Elbette. Öncelikle size en yakın şubemizde misafirimiz olarak; gerekli randevuları oluşturup, konutu veya taşıtı görebilirsiniz.

Konutu/taşıtı ne zaman teslim alabilirim?

Anlaşma sağlanıp, sözleşme imzalandıktan sonra konutunuzu veya taşıtınızı hemen teslim alabilirsiniz.

Ödeyeceğim taksitlerin miktarı nasıl belirleniyor?

Anlaşmalı finans kurumu ile almak istediğiniz konut veya taşıt için katıldığınız grubun kişi sayısına göre taksit miktarınız belirlenir.

Taksit ödemeye ne zaman başlayacağım?

Projenin açılmasıyla birlikte, anlaşmalı tasarruf kurumuyla oluşturulan takvime göre ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Tapu devri ne zaman oluyor?

Satın alacağınız konut için satış vaadi sözleşmesi imzalanır ve anlaşmalı tasarruf kurumundaki yöntemlerindeki teslimat sürenize göre tapu devri tarafınıza gerçekleştirilir.

Ruhsat Devri ne zaman oluyor?

Satın alacağınız taşıt için gerekli belgeler ile noter huzurunda devir gerçekleştirilecektir.

Taksitlerimi ödeyemezsem ne olur?

Belirlenen teslim tarihinde vaat edilen konut/taşıt bedelini almış olan müşterilerin taksit ödemelerini geciktirmesi ya da ödememesi halinde TÜİK tarafından açıklanan ve en son gerçekleşen aylık TÜFE oranında geciken gün süresi dikkate alınarak müşterinin ödemesini geciktirdiği aylara gecikme bedeli uygulanmaktadır. Konutun/taşıtın tesliminden sonra 3 ay üst üste taksitlerin ödenmemesi halinde yasal işlem süreci başlatılmaktadır.

Peşinat vermem gerekiyor mu?

Proje bedelinin %10’u oranında peşinat verilmesi gerekmektedir.

Konut/Taşıt tesliminde neler gereklidir?

Konut/Taşıt tesliminde alınan satılamaz kaydı koymak için vekâletname, gelir beyan belgesi, kimlik bilgileri varsa kefillerinin gelir beyan belgesi ve kimlik bilgileri gereklidir.

Kefil isteniyor mu?

Konut ve taşıtını teslim alan müşterilerden kefil istenmesi ya da istenmemesi Tasarruf Kurumu tarafından oluşturulan komisyonun görüşmeleri neticesinde belirlenir.

Alıcılar için gerekli finansal kaynağın tasarruf kurumundan sağlanması nedir?

Birtep portföyünde bulunan konutlara/taşıtlara satın alma talebinde bulunan alıcılar ihtiyaçları olan finansman için anlaşmalı tasarruf kurumuna yönlendirilirler. Söz konusu tasarruf kurumunda; faiz ödemeden, en uygun maliyetle ve alıcının bütçesine en uygun taksitlerle gerekli finansman sağlanmış olur. Finansmanın sağlanması neticesinde alıcı satın almak istediği konutu veya taşıtı beklemeden hemen alır.

Yurt dışından ev satın alabiliyor muyuz?

Yurt dışından başvuru yapılmış olsa dahi alacağınız konutun Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde olması gerekmektedir.

Yurt dışında yaşayanlar Birtep’e başvurabilir mi?

Birtep bu konuda bir sınırlama getirmemektedir. Yurt dışından da isteyen herkes BİRTEP’in ev sahibi yapan tasarruf yöntemlerinden yararlanabilir. Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’den konut satın almasına yönelik detaylara Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü web sayfasından bakabilirsiniz.

Birtep’te kimler satıcı olabilir?

Türkiye’nin her yerinden konutunu veya taşıtını satmak isteyen kurumsal, bireysel tüm satıcılar ve çözüm ortakları Birtep ile satış yapabilirler.

Konutumu satmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Kurumsal satıcılar, çözüm ortakları veya bireysel satıcılar satışını yapmak istediği konutu Birtep’ e sunar. BİRTEP’ in anlaşmalı olduğu SPK lisanslı değerleme şirketi üzerinden değerleme işlemi yaptırılır. Satıcı ve Birtep arasında fiyat, tahsilat ve çeşitli şartların yer aldığı bir protokol imzalanır ve Birtep portföyüne ekleme işlemi tamamlanır.

Taşıtımı satmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Kurumsal ve bireysel araç satıcıları, Birtep web sitesinden başvuruda bulunarak, Ekspertiz şirketi üzerinden değerleme işlemi yaptırılır. Satıcı ve Birtep arasında fiyat, tahsilat ve çeşitli şartların yer aldığı bir protokol imzalanır ve Birtep taşıt portföyüne ekleme işlemi tamamlanır.

Değerleme ve Ekspertiz raporunu kim yaptırıyor?
Birtep’in anlaşmalı olduğu SPK lisanlı değerleme şirketi konut, anlaşmalı ekspertiz merkezlerince de araç değerlemesi yapılmaktadır.

Bitmemiş projem var sisteminize girebilir miyim?

%100 bitmiş konutlar sistemimize dahil edilmektedir.

Değerleme ücreti kim tarafından karşılanıyor?
Değerleme ücreti ilk aşamada satıcı tarafından karşılanır. Konutun/taşıtın satışı gerçekleştikten sonra değerleme ücreti satıcıya iade edilir.

Birden fazla konut satabilir miyim?

Dilediğiniz kadar konutunuzu Birtep portföyüne ekleyip satabilirsiniz.

Konut/taşıt değeri nasıl belirleniyor?
Konutların ve taşıtların bedeli değerleme (ekspertiz) işlemi sonrasında karşılıklı yapılan anlaşma ile belirlenir.

Birtep ile satmak geleneksel satış yöntemlerine göre ne gibi avantajlar sunar?
 • Konut üreticileri, bireysel satıcılar veya çözüm ortakları için en uygun koşullarda hızlı ve kolay satış imkânı;
 • Satıcılar ve çözüm ortakları için konut bedelinin güvenli tahsilatı;
 • Konutun gerçek değerinde satış;
 • Toplu satış imkânı;
 • Geniş kitlelere satış yapabilme fırsatı;
 • İkinci el evlerin de satışının yapılabilmesi;
 • Satışı beklenen konutun zaman içerisinde zarar görerek değer kaybetmesinin önüne geçilmesi
 • Aidat külfetinden kurtulma
Hangi tip konutlar/taşıtlar Birtep portföyünden satılabilir?

Değerleme (ekspertiz) çalışması yapıldıktan sonra ilgili yasal bir sorunun çıkmaması durumunda her türlü konut ve taşıt satılabilir.

Satış Vaadi Sözleşmesi noterden onaylanıp tapuya şerh ediliyor mu?

Satış Vaadi sözleşmesi noterden onaylanarak yapılmaktadır. Noter onayından sonra tapuya şerh edilmektedir.

Satış Vaadi Sözleşmesine ait noter ve tapu şerh masraflarını kim tarafından ödenmektedir?

Noter ve Tapu şerh masrafları Birtep tarafından karşılanmaktadır.

Sıra Tespiti geldiğinde tapu devri yapılırken tapu masrafları ne şekilde olacaktır?

Satış Vaadi sözleşmesinde de belirtildiği üzere tapu devri yapılırken alıcı ve satıcı tapu masrafını yarı yarıya ödemektedir.

Birtep çözüm ortağı olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Birtep, emlak aracıları ve konut danışmanları için çözüm ortaklığı programı sunar. Sertifika almaya hak kazanan emlak aracıları ve konut danışmanları Birtep çözüm ortağı olurlar.

Çözüm ortağı olan kişi veya kurumlar Birtep portföyüne dahil ettikleri konutların hızla satışından kazanç elde ederler.

Birtep Kurumsal çözüm ortağı olmam için temin etmem gereken belgeler var mı? Varsa neler?
 • Emlak belgesi sahibi olmak (Tercihen)
 • Ofis veya Büro gösterilmesi
 • Sabıka kaydı
 • Vergi levhası
 • Ticari sicil kaydı
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve fotoğraf
 • Esnaf odasına veya Ticaret odasına kayıtlı olması
 • İkametgâh belgesi
 • Şirket sahibi ise imza sirküsü
 • Değerlendirilmek üzere mevcut portföyünü Birtep ile paylaşması
Birtep çözüm ortaklığının avantajları neler?
 • Hızlı ve kolay satış imkânı
 • Konut üreticileri, bireysel satıcılar veya çözüm ortakları için en uygun koşullarda hızla satış kabiliyeti
 • Satıcılar ve çözüm ortakları için konut bedelinin güvenli tahsilatı
Birtep yatırımcısı olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Birtep web sitesine yapacağınız yatırımcı başvurusundan sonra, yatırım danışmanlarımız sizinle iletişime geçecek ve yatırımcı
sunumunu paylaşıp, size en uygun Birtep yatırım modelini seçmenizde yardımcı olacaklardır.

Birtep’e istediğim tutarda yatırım yapabilir miyim?

Birtep, her ölçekten yatırımcıya kazanç kapıları açar. Birtep portföyünde bulunan gayrimenkullere ortaklık modeliyle yatırım yapanlar normal şartlar altında yapılan bir yatırıma göre çok daha kısa sürede daha fazla kazanırlar.

Birtep Başvuru FormuDetaylı bilgi için biz sizi arayalım.