BİRTEP hangi amaçla kuruldu?

Mevcut stokların konut/taşıt taleplerine çözüm olamamasının başlıca nedenleri ise finansman maliyetleri, değişken döviz kurları ve yüksek fiyatlardır.Ülkemizde konut/taşıt ihtiyacı her geçen gün artarken diğer yandan konutta ciddi bir stok oluşmuştur.

Maliyetler yüzünden konut ihtiyacı ve konut stoku çok fazla olmasına rağmen alım-satım işleminin gerçekleşmemesi BİRTEP fikrini doğurmuştur. BİRTEP çözümü tamamen bu amaca hizmet etmektedir.

BİRTEP çözümünün amacı, Türkiye’de oluşan konut stokuna likidite kazandırılması ve kişilerin konut ihtiyacının giderilmesi için arz ve talebin makul finansman modeli etrafında buluşturulmasıdır.

BİRTEP iş modeli içerisinde bulunan paydaşlarının bir araya gelmesi neticesinde oluşan çözüm, satıcılara en iyi fiyatlarla, en uygun koşullarda, beklemeden ve kârlı satış yapabilme avantajı sunarken, alıcılara ise en uygun maliyetlerle, faiz ödemeden ve “hemen” konut/taşıt alma fırsatı sunar.

Birlikte Ticaret Ekonomisi Platformu yeni ve özgün bir model ile ülkemiz ekonomisine çok önemli katkılar sunmayı amaçlar. Bir yanda alıcıların, diğer yanda satıcıların bulunduğu piyasada adeta dengeleyici bir rol üstlenir. Alım ve satımlar ivmelenirken hem alıcılar hem de satıcılar, BİRTEP ile değişken piyasa koşullarından etkilenmeden lehte sonuçlar elde ederler.

BİRTEP girişiminin hedefi nedir?

Sektör ayrımı yapılmaksızın rekabetçi finansman çözümü ile öncelikle konut/taşıt pazarında en uygun koşullarda, güvenli, hızlı alım-satım imkânı sunarak işlemleri kolaylaştıran bir platform olmaktır.

BİRTEP çözümünden kimler faydalanabilir?
 • Kurumsal Gayrimenkul Satıcıları
 • Müteahhitler
 • Bireysel Gayrimenkul Satıcıları
 • Markalı Gayrimenkul üreticileri
 • GYO’lar
 • Gayrimenkul üretimi yapan kamu kurum ve iktisadi teşebbüsleri
 • Kurumsal Emlak zincirleri
 • Emlakçılar odasına kayıtlı bulunan emlak ofisleri
 • Otomotiv Distribütörleri
 • Bireysel Araç Satıcıları
 • Kurumsal Araç Satıcıları
 • Oto Galerileri
BİRTEP satıcıya ne gibi avantajlar sunar?

Değerinde beklemeden hızlı satış yapabilme imkânı sunmaktadır.

Güvenli, uygun ve hızlı araç alım-satım için dikkat edilmesi gereken kriterler nelerdir?
1. Anlaşmalı kurumsal firma ile ekspertiz raporu uygulaması
2. Güvenilir alım-satım
3. Güvenli ödeme
4. Satış sonrası hizmet
5. Uzman danışman hizmeti
BİRTEP sistemine neden ihtiyaç var?

BİRTEP iş modelinin özellikle konut/taşıt, alım-satım imkânları ile alıcılar ve satıcılar için uygun koşullarda güçlü bir finansman çözümü olacaktır.
BİRTEP çözümü; ülkemizde yaşayan bireylere, kamuya ve ülke ekonomisine çok önemli katkılar sunacak, kalkınma yolunda kilometre taşlarından biri olacaktır. BİRTEP çözümlerinin etkin kullanımı sonucu ekonomik anlamda güçlü bireyler ortaya çıkacaktır.

BİRTEP sistemini hangi sektörde değerlendirmeliyiz?

BİRTEP sektör ayrımı olmaksızın tüm sektörlerde geleneksel alım-satım anlayışını değiştirecek olan yeni ve özgün bir ticari modeldir. Konut/taşıt başta olmak üzere platformda özellikle ekonomiye katkı sağlayacak tüm sektörler yer alacaktır.

BİRTEP’te kimler alıcı olabilir?

Türkiye’nin her yerinden isteyen herkes BİRTEP portföyünde yer alan konutları ve taşıtları alma hakkına sahiptir.

BİRTEP kurumsal web sitesine nasıl üye olabilirim?

www.birtep.com web sitesinden “Alıcı” lar kısmından istenen bilgiler doldurulduktan sonra cep telefonunuza gelen kod ile aktivasyonunuz yapılır ve üyelik işleminiz tamamlanmış olur. Sonrasında dilediğiniz yerde, istediğiniz kriterlere uygun olan konutları ve taşıtları inceleyebilirsiniz.

BİRTEP yöntemi ile nasıl konut/taşıt sahibi olabilirim?

BİRTEP kurumsal web sitesine üye olduktan sonra portföyü inceleyip beğendiğiniz konut/taşıt için talepte bulunursunuz. Finansman ihtiyacınızı bütçenize en uygun koşullarda ve faiz ödemeden BİRTEP’in anlaşmalı olduğu finans kurumundan sağlarsınız. Anlaşmalı tasarruf kurumuyla ödeme planı ve şartlar üzerine sözleşme yapıldıktan sonra, gerekli evrak işlemleri tamamlanır ve son aşamada konutun/taşıtın teslimatı tarafınıza gerçekleştirilir.

BİRTEP web sitesine neden üye olmam gerekiyor? Üyelik için ücret ödeyecek miyim?

Üyelik BİRTEP portalında bulunan konutları/taşıtları incelemek için gereklidir. Bu üyelik için hiçbir ücret ödemezsiniz.

İstediğim konutu/taşıtı alabiliyor muyum?

BİRTEP portalında bütçenize uygun dilediğiniz konutu/taşıtı satın alabilirsiniz.

BİRTEP web sitesindeki konutu/taşıtı beğendim. Gidip görebilir miyim?

Elbette. Öncelikle size en yakın şubemizde misafirimiz olarak; gerekli randevuları oluşturup, konutu veya taşıtı görebilirsiniz.

Konutu/taşıtı ne zaman teslim alabilirim?

Anlaşma sağlanıp, sözleşme imzalandıktan sonra konutunuzu veya taşıtınızı hemen teslim alabilirsiniz.

Ödeyeceğim taksitlerin miktarı nasıl belirleniyor?

Anlaşmalı finans kurumu ile almak istediğiniz konut veya taşıt için katıldığınız grubun kişi sayısına göre taksit miktarınız belirlenir.

Taksit ödemeye ne zaman başlayacağım?

Projenin açılmasıyla birlikte, anlaşmalı tasarruf kurumuyla oluşturulan takvime göre ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Tapu devri ne zaman oluyor?

Satın alacağınız konut için satış vaadi sözleşmesi imzalanır ve anlaşmalı tasarruf kurumunun yöntemlerindeki teslimat sürenize göre tapu devri tarafınıza gerçekleştirilir.

Ruhsat Devri ne zaman oluyor?

Satın alacağınız taşıt için gerekli belgeler ile noter huzurunda devir gerçekleştirilecektir.

Taksitlerimi ödeyemezsem ne olur?

Belirlenen teslim tarihinde vaat edilen konut/taşıt bedelini almış olan müşterilerin taksit ödemelerini geciktirmesi ya da ödememesi halinde TÜİK tarafından açıklanan ve en son gerçekleşen aylık TÜFE oranında geciken gün süresi dikkate alınarak müşterinin ödemesini geciktirdiği aylara gecikme bedeli uygulanmaktadır. Konutun/taşıtın tesliminden sonra 3 ay üst üste taksitlerin ödenmemesi halinde yasal işlem süreci başlatılmaktadır.

Peşinat vermem gerekiyor mu?

Hemen teslim konut için %10 peşinat verilmesi gerekmektedir.

Konut/Taşıt tesliminde neler gereklidir?

Konut/Taşıt tesliminde alınan satılamaz kaydı koymak için vekâletname, gelir beyan belgesi, kimlik bilgileri varsa kefillerinin gelir beyan belgesi ve kimlik bilgileri gereklidir.

Kefil isteniyor mu?

Konut ve taşıtını teslim alan müşterilerden kefil istenmesi ya da istenmemesi Tasarruf Kurumu tarafından oluşturulan komisyonun görüşmeleri neticesinde belirlenir.

Alıcılar için gerekli finansal kaynağın tasarruf kurumundan sağlanması nedir?

BİRTEP portföyünde bulunan konutlara/taşıtlara satın alma talebinde bulunan alıcılar ihtiyaçları olan finansman için anlaşmalı tasarruf kurumuna yönlendirilirler. Söz konusu tasarruf kurumunda; faiz ödemeden, en uygun maliyetle ve alıcının bütçesine en uygun taksitlerle gerekli finansman sağlanmış olur. Finansmanın sağlanması neticesinde alıcı satın almak istediği konutu veya taşıtı beklemeden hemen alır.

Yurt dışından ev satın alabiliyor muyuz?

Yurt dışından başvuru yapılmış olsa dahi alacağınız konutun Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde olması gerekmektedir.

Yurt dışında yaşayanlar BİRTEP’e başvurabilir mi?

BİRTEP bu konuda bir sınırlama getirmemektedir. Yurt dışından da herkes BİRTEP’in ev ve araç sahibi yapan tasarruf yöntemlerinden yararlanabilir. Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’den konut satın almasına yönelik detaylara Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü web sayfasından bakabilirsiniz.

BİRTEP’te kimler satıcı olabilir?

Türkiye’nin her yerinden konutunu veya taşıtını satmak isteyen kurumsal, bireysel tüm satıcılar ve çözüm ortakları BİRTEP ile satış yapabilirler.

Konutumu satmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Kurumsal satıcılar, çözüm ortakları veya bireysel satıcılar satışını yapmak istediği konutu BİRTEP’e sunar. BİRTEP’in anlaşmalı olduğu SPK lisanslı değerleme şirketi üzerinden değerleme işlemi yaptırılır. Satıcı ve BİRTEP arasında fiyat, tahsilat ve çeşitli şartların yer aldığı bir protokol imzalanır ve BİRTEP portföyüne ekleme işlemi tamamlanır.

Taşıtımı satmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Kurumsal ve bireysel araç satıcıları, BİRTEP web sitesinden başvuruda bulunarak, Ekspertiz şirketi üzerinden değerleme işlemi yaptırılır. Satıcı ve BİRTEP arasında fiyat, tahsilat ve çeşitli şartların yer aldığı bir protokol imzalanır ve BİRTEP taşıt portföyüne ekleme işlemi tamamlanır.

Değerleme ve Ekspertiz raporunu kim yaptırıyor?
BİRTEP’in anlaşmalı olduğu SPK lisanlı değerleme şirketi konut, anlaşmalı ekspertiz merkezlerince de araç değerlemesi yapılmaktadır.
Bitmemiş projem var sisteminize girebilir miyim?

%100 bitmiş konutlar sistemimize dahil edilmektedir.

Değerleme ücreti kim tarafından karşılanıyor?
Değerleme ücreti ilk aşamada satıcı tarafından karşılanır. Konutun/taşıtın satışı gerçekleştikten sonra değerleme ücreti satıcıya iade edilir.
Birden fazla konut satabilir miyim?

Dilediğiniz kadar konutunuzu BİRTEP portföyüne ekleyip satabilirsiniz.

Konut/taşıt değeri nasıl belirleniyor?
Konutların ve taşıtların bedeli değerleme (ekspertiz) işlemi sonrasında karşılıklı yapılan anlaşma ile belirlenir.
BİRTEP ile satmak geleneksel satış yöntemlerine göre ne gibi avantajlar sunar?
 • En uygun koşullarda hızlı ve kolay satış imkanı
 • Satıcılar ve çözüm ortakları için konut, taşıt bedelinin güvenli tahsilatı
 • Değerinde satış
 • Toplu satış imkânı
 • Geniş kitlelere satış yapabilme fırsatı
Hangi tip konutlar/taşıtlar BİRTEP portföyünden satılabilir?

Değerleme (ekspertiz) çalışması yapıldıktan sonra ilgili yasal bir sorunun çıkmaması durumunda her türlü konutu ve taşıtı satılabilir.

Satış Vaadi Sözleşmesi noterden onaylanıp tapuya şerh ediliyor mu?

Satış Vaadi sözleşmesi noterden onaylanarak yapılmaktadır. Noter onayından sonra tapuya şerh edilmektedir.

Satış Vaadi Sözleşmesine ait noter ve tapu şerh masraflarını kim tarafından ödenmektedir?

Noter ve Tapu şerh masrafları BİRTEP tarafından karşılanmaktadır.

Sıra Tespiti geldiğinde tapu devri yapılırken tapu masrafları ne şekilde olacaktır?

Satış Vaadi sözleşmesinde de belirtildiği üzere tapu devri yapılırken alıcı ve satıcı tapu masrafını yarı yarıya ödemektedir.

BİRTEP çözüm ortağı olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

BİRTEP, emlak aracıları ve konut danışmanları için çözüm ortaklığı programı sunar. Sertifika almaya hak kazanan emlak aracıları ve konut danışmanları BİRTEP çözüm ortağı olurlar.

Çözüm ortağı olan kişi veya kurumlar BİRTEP portföyüne dahil ettikleri konutların hızlı satışından kazanç elde ederler.

BİRTEP Kurumsal çözüm ortağı olmam için temin etmem gereken belgeler var mı? Varsa neler?
 • Emlak belgesi sahibi olmak (Tercihen)
 • Ofis veya Büro gösterilmesi
 • Sabıka kaydı
 • Vergi levhası
 • Ticari sicil kaydı
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve fotoğraf
 • Esnaf odasına veya Ticaret odasına kayıtlı olması
 • İkametgâh belgesi
 • Şirket sahibi ise imza sirküsü
 • Değerlendirilmek üzere mevcut portföyünü BİRTEP ile paylaşması
BİRTEP çözüm ortaklığının avantajları neler?
 • Hızlı ve kolay satış imkânı
 • Konut üreticileri, bireysel satıcılar veya çözüm ortakları için en uygun koşullarda hızla satış kabiliyeti
 • Satıcılar ve çözüm ortakları için konut bedelinin güvenli tahsilatı
Birtep Başvuru FormuDetaylı bilgi için biz sizi arayalım.